Zworniki nadokienne

Szybka i tania metamorfoza domu

Piękny dom to nie tylko sama bryła budynku, dach czy okna. O ogólnym wyglądzie często decydują także dodatki – także te, o których nie zawsze pamiętamy. Ne szczęście, nawet starsze budynki można w łatwy i szybki sposób odmienić, dodając na zewnątrz eleganckie dekoracje, znacznie poprawiające estetykę.

Zewnętrzne dekoracje bez wiercenia

Nie trzeba wiele wysiłku – współczesna oferta dekoracji jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są gotowe listwy, gzymsy i dekory takie jak zworniki elewacyjne. Elementy z jednej serii można niemal dowolnie łączyć ze sobą, tworząc w ten sposób kompletny pakiet stylistyczny domu.

O tym, jak ważna jest dekoracja chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dodatki do wnętrz to dziś już niemal punkt obowiązkowy przy urządzaniu pokoi. Dlaczego więc pomijać także zewnętrze domu? Puste, białe ściany nie będą wyglądać zbyt dobrze. Okna, drzwi, okapy – to wszystko elementy, które mogą naszym punktem zaczepienia przy rozpoczynaniu przygody z dobieraniem elementów dekoracji.

Większość dodatków tego typu występuje w formie lekkich, wytrzymałych produktów gotowych do montażu. Wystarczy przymocować je za pomocą wytrzymałego kleju na oczyszczony fragment elewacji.

Piękniejsze okna i drzwi

Pakiet minimum to najczęściej efektowne obramowanie otworów okiennych i drzwi. Taki dodatek, który na szczycie wieńczą zworniki elewacyjne, to niskokosztowy sposób na znaczącą zmianę wyglądu elewacji domu. Każde okno, podkreślone stylowymi opaskami wydaje się być większe, a przez to zmieniają się proporcje całej bryły budynku. W ten łatwy sposób można podkreślić także dach czy naroża – montują na nich elewacyjne panele w kształcie np. prostokątów. Na tym nie koniec – łatwo dodamy też boniowanie, nadające szyku i tylu. A jeśli połączymy to z oświetleniem zewnętrznym akcentującym atuty elewacji – nasz dom na pewno będzie przyciągał spojrzenia.

Do jakich budynków nadaje się taka dekoracja? Odpowiedź jest prosta – niemal do wszystkich! Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia właściciela. Zestawiając ze sobą gzymsy, listwy i zworniki elewacyjne możemy stworzyć kompozycję podkreślającą charakter naszego domu, bądź całkowicie zmieniającą jego oblicze

Dekoracja na wiele sezonów

Jaka powinny być idealne dodatki dekoracyjne? Trafiające w nasz gust, tanie i łatwe w montażu. Ale nie zapominajmy też o trwałości. Nowoczesne materiały używane do produkcji elementów dekoracyjnych pozwalają na ograniczenie efektu starzenia się, co w praktyce przekłada się na wieloletni, dobry wygląd poszczególnych dodatków. Każdy najdrobniejszy szczegół, każda listwa czy łącznik muszą charakteryzować się taką samą, wysoką jakością. Nawet minimalne przebarwienia powstające pod wpływem działania promieni słonecznych, różnice w odcieniach będą powodować znaczne pogorszenie efektu wizualnego.

Na etapie wykonania warto zadbać też o dobór wysokogatunkowych materiałów używanych do klejenia. To powinno zapewnić nam spokój na wiele lat.